Obec Chýně je Horoměřicím podobná. Svou polohou u Prahy se všemi přednostmi i hrozbami. Právě problémy s živelnou výstavbou a tlakem developerů na obec, vynesly do starostenské pozice mladou ženu Aničku Chvojkovou. Potkali jsme se dvakrát a bavili se o územním plánu, vyjednávání s developery, ale i o drobných úspěšných projektech, které v Chýni v poslední době realizovali. Tohle je jeden z nich, jak Anička popisuje ne svém blogu na stránkách obce.
Živé sekačky
22.3.2017
Minulý víkend se Chýně zařadila mezi obce, kterým s údržbou zeleně pomáhají kozy a ovce. Základem myšlenky pořídit hospodářská zvířata bylo spojit příjemné s užitečným. Tento víkend se naše obec rozrostla o čtyři kozy, jednoho kozla a 20 slepic. V plánu je ještě další rozšíření této obecní minifarmy o několik kusů ovcí. Primárním účelem je ekologické a efektivní zpracování trávy v biokoridoru mezi Baštou a Strahovským rybníkem. V případě slepic pak zpracování části obecního bioodpadu. Mezi prvními si obecní stádo pořídila obec Bohunice, která takto hospodaří od roku 2009, kdy si pořídili čtyři kozičky, pět ovcí a jednoho berana. I Praha má na 21 místech stáda spásaající chráněná území a území biokoridor., Nejblíž Chýně je pak o Šárecké či Prokopské údolí nebo Praha 4, kde i spočítali, že jejich provoz vyjde cca na čtvrtinu nákladů oproti sekání trávy tradičními prostředky (odkaz).
Příjemnou stránku věci je, že současně uděláme radost dětem z MŠ a ZŠ. Ti v jedné z anket nad tématem, co by přivítali v obci, mimo jiné zmiňovaly požadavek na zřízení „minizoo“ a možnost bližšího kontaktu se zvířaty.
Dovoz zvířat se nám oproti plánu trochu nečekaně urychlil, takže první tři dny strávili naši noví pomocníci v trochu improvizovaných podmínkách. Od pondělí mají ale již k dispozici finální ubytování – slepice jsou v bývalé voliéře pro bažanty v prostorách sběrného dvora s velkým výběhem a kozy mají zázemí v maringotce za MŠ. Jejich výběh se bude pravidelně posouvat a rozšiřovat za účelem průběžného spásání trávy.
Na závěr jedno důležité upozornění – prosím respektujte doporučení týkající se krmení koz, viz letáčky u ohrady jejich výběhu. Pro jistotu opakuji i tady:
– můžete krmit hodně tvrdým a suchým pečivem, především chléb, rohlíky prosím raději ne – rozhodně ne plesnivé!
– scvrklé ovoce a zelenina, co Vám doma zbyde – ne nahnilé a plesnivé
– ideální je jablko, mrkev a tvrdý chléb
Foto: Jiří Grégr
Věřím, že v budoucnu přinese stádo na více jak 60.000m2 obecních pozemků biokoridoru možnost vytvořit vlivem pastvy specifické luční a stepní společenstva rostlin a tím obzvláštnit prostor rákosin současného území.
Anna Chvojková