Je krátce před osmou a já vedu Toma na příměstský tábor. Tuhle situaci jistě zná mnoho rodičů, kteří musí přes prázdniny řešit, kam s dětmi když zrovna musí do práce a dovolené je nedostatek. Tenhle tábor se odehrává v Šárynce. Je to místo, které známe důvěrně. Spolek Ekodomov tady, v Šáreckém údolí u Břetislavky, provozuje dětský klub, neboli lesní školku. Tomáš tam chodil čtyři roky. Byla to doba, kdy o lesních školkách ještě nikdo moc nevěděl a Šárynka byla jedna z prvních, průkopnických. Děti jsou v lesních školkách skoro pořád venku. Jako zázemí jim slouží většinou nějaký srub, maringotka nebo jurta, jak tomu bylo a je i v našem případě. V Jurtě mají malinká kamínka a tak tam mohou děti v teple poobědvat a ti malí i po obědě ve spacáku spát. Svačiny si děti nosí, obědy se dováží. Děti se vzdělávají podle obdobných programů jako v klasických školkách, jen dokonale využívají přírodního prostředí, které je obklopuje. Intenzivně prožívají všechna roční období. Na první pohled mají více volnosti, ale vyžaduje se od nich větší odpovědnost. Místo prolézaček slouží nižší ovocné stromy nebo lísky. Místo houpačky lano zavěšené na vysoké, nepřístupné větvi. Místo plyšáků živí králíci, o které se starají. Místo složitých hraček dřívka, špalíky, bláto, kameny. Lesní školka není vhodná pro každé dítě, ale je zajímavou alternativou pro ty, co jsou rádi venku za každého počasí. Navíc si Tomáš odnesl, krom běžných školkových dovedností, slušnou fyzickou kondici a velmi dobrou imunitu. Dnes je mu 10 let a prakticky nevíme, co je nemoc.
Lesních mateřských školek přibývá, a to i v okolních obcích. Obec se tím, samozřejmě, nevzdává své role zajistit místa v kamenné školce, je ráda, že si rodiče mohou vybrat a hledá různé formy finanční, materiální i technické podpory. Dnes je již možné, díky změně zákona, i takovouto školku zapsat do rejstříku MŠMT a čerpat tak nárokovou podporu od státu. Ta může rodičům zlevnit měsíční příspěvek, který ve prospěch provozovatele odvádí. Lesní školky provozují většinou spolky, které na počátku založili rodiče prvních dětí, co školkou prošli. Jsou to neziskové organizace, které nerozdělují případný zisk ve prospěch zakladatelů, jako je to u podnikatelů, ale všechen reinvestují do naplňování svého poslání. Krom placených učitelů se kolem lesních školek pohybují skupiny dobrovolných pomocníků, často také z řad rodičů.
Lesní školky mají skvělou asociaci, která pořádá vzdělávací i osvětové akce a spolupracuje se státem na stanovování hygienických a pedagogických standardů. Jsem rád, že jsem mohl být u jejího založení a spolupracovat na přívětivém legislativním prostředí.